Darmowe lekcje angielskiego?

Jak najbardziej, chociaż, oczywiście, wcale nie mam na myśli pseudopromocyjnych ofert w stylu “4 miesiące za 1 zł”, bo takie hasła z góry powinny wzbudzać podejrzenia. Kto nie wierzy, niech się zastanowi nie tylko, czy chciałby pracować za złotówkę za miesiąc, ale przede wszystkim, czy dałby radę się za tę złotówkę utrzymać…
Lekcje angielskiego, czy to konwersacje, czy to kursy, są zazwyczaj drogie, ale dobra wiadomość jest taka, że wcale nie są niezbędne do nauczenia się języka. Bywają pomocne, ale często wcale niewystarczające.
Pisałam o tym więcej w Jak oswoić angielski, natomiast dzisiaj chcę polecić kilka zupełnie darmowych źródeł, dzięki którym można nie tylko fantastycznie angielski szlifować, ale jeszcze mieć za osobistych nauczycieli osoby z pierwszych stron gazet!
Mam na myśli profile instagramowe kilku amerykańskich i brytyjskich osób ze świata kultury, sztuki i biznesu.
Ponieważ angielski wchodzi lepiej, gdy pozwala nam dowiadywać się o rzeczach, które nas interesują, podzieliłam opisywane źródła właśnie ze względu na to, jaką tematyką głównie się zajmują.

AKCENT AMERYKAŃSKI

Jeśli interesuje Cię życie matki czwórki dzieci w Nowym Jorku, szczególnie gdy matką tą jest instruktorka jogi i żona znanego i bogatego aktora, to polecam profil Hilarii Baldwin. Żona Aleca Baldwina wyjątkowo chętnie dzieli się swoim codziennym życiem – pisze wyczerpujące posty, chętnie odpowiada na komentarze, i codziennie publikuje relacje wideo (czyli Insta Stories), w których opowiada i pokazuje to, co robi z dziećmi, jak trenuje, co jada, gdzie i jak chodzi na spacery, a także wyjścia na wielkie gale oraz spotkania gwiazd. Jej profil to kopalnia językowych zwrotów, szczególnie tych codziennych, których zazwyczaj wszystkim najbardziej brakuje. A przy okazji można pooglądać Nowy Jork w nieco innym wydaniu.

Miłośnikom amerykańskich aktorek oraz kobiecych sukienek i wystawnych przyjęć polecam dwa profile, mianowicie te należące do Reese Witherspoon oraz Kate Hudson. Obie panie nie są aż tak zaangażowane jak wspomniana wcześniej Hilaria Baldwin, piszą i mówią znacznie mniej, ale dla zabieganych lub tych, którzy wolą oswajać się z angielskim w mniejszych dawkach, będą jak znalazł.

Również wielbiciele perfum znajdą na instagramie dla siebie coś, co jednocześnie uprzyjemni im kontakt z angielskim. Aktorka Michelle Pfeiffer tworzy własne linie zapachowe, a także zachęca do nakładania warstwami różnych zapachów (fragrance layering). Od czasu do czasu również angażuje się politycznie. Jej relacje są dość krótkie.

Dla tych, którzy szukają motywacji, zarówno duchowej, jak i biznesowej, bardzo ciekawym profilem do obserwowania będzie amerykańska ekspertka od marketingu i social mediów, Sandi Krakowski. Sandi z powodzeniem prowadzi wielomilionowe biznesy, łącząc to wcześniej z byciem samotną matką, teraz z walką o zdrowie.
Sandi bardzo dużo mówi, często nagrywa filmy, nawet w łóżku, opowiada o treningach na siłowni, o chorobach, które udaje jej się utrzymywać w ryzach, pokazuje swoje życie na co dzień (łącznie z tym, co je na śniadanie, jakie kwiaty dostaje od chłopaka, jak i dlaczego się przeprowadza z jednego miasta do drugiego, jak się czuje i co robi, kiedy dopadnie ją zapalenie płuc, gdzie wybiera się na randkę, jak bawi się z wnukiem i jaką radość sprawia jej kupno wymarzonego porshe).

Dla jednych plusem, dla innych minusem będzie to, że Sandi bardzo otwarcie mówi o swojej wierze w Boga, a także o tym, że jej zdaniem wiara i prowadzenie biznesu są nierozłączne, chociaż podobno wielu amerykańskich duchownych ją za to krytykowało.
Tak czy inaczej, jeśli chodzi o pomoc w osłuchaniu się z amerykańską wersją angielskiego, Sandi jest nieoceniona.

Sporą dawkę amerykańskiego humoru znajdziecie u aktora i muzyka Willa Smitha. Will publikuje dość regularnie, pokazuje i kulisy pracy na planie filmowym, i trasy promocyjne filmów, spotkania i rozmowy ze swoją rodziną, podróże po całym świecie, oraz fragmenty swoich najnowszych występów w popularnych amerykańskich programach.

Kto lubi motocykle, podróże (również takie z noclegiem w aucie), opowieści nad kuflem piwa, brzęk gitary, to powinien zerknąć na profil aktora Jasona Momoa. Jason ma swoiste poczucie humoru, walczy o czyste środowisko, nawołuje, aby przestać używać plastikowych butelek do wody, i bardzo lubi używać słowa “Aloha”, jako że pochodzi z Hawajów. Pisze dłuższe, często osobiste posty, nagrywa też ciekawe relacje – to w jego instagramowych stories można było zobaczyć uroczystość rozdania Oscarów zza kulis. Jedna uwaga – Jason nieźle mamrocze – na początku może to utrudniać usłyszenie, co mówi, ale jest to jednocześnie dobry trening dla ucha.

AKCENT BRYTYJSKI

Jeśli interesuje Was moda, co robią bogaci ludzie, aby się zrelaksować, oraz brytyjski akcent, który dzięki specjalnym lekcjom stał się “posh” (o akcencie posh posłuchacie w tym odcinku podcastu Piktumi: https://www.piktumi.com/odcinek-7-badonkadonk/), to wpadnijcie na profil Victorii Beckham. Jej relacje są zazwyczaj krótkie, ale zdarzają się i ciekawe rozmowy z dziećmi, i opisywanie wypadów do SPA, czasami Victoria opisuje też swoje sposoby na zachowanie młodości (a niektóre są zaskakujące!!!). Poza tym, oczywiście sporo zdjęć jej najnowszych kolekcji, jak na projektantkę mody przystało.

Osobiście lubię słuchać i oglądać opowieści brytyjskiej piosenkarki Kerry Ellis – i ze względu na uroczy akcent, i na pozytywne podejście do życia, a również dlatego, że Kerry sporo podróżuje, i to zazwyczaj pociągiem, po Wielkiej Brytanii, i lubi urywki z tych podróży pokazywać.

Z kolei o rozwoju duchowym, problemach społecznych, filozofii i czasem nawet o polityce chętnie opowiada aktor Russell Brand. Na dodatek nagrania znajdziecie na samym profilu, nie w Stories, i to w dodatku z napisami (czy w ogóle korzystać z napisów, i jeśli, to jak to robić, opisałam dokładnie w Jak oswoić angielski).

https://www.instagram.com/trewrussellbrand/

To tylko kilka osób i kilka profili, i to tylko na Instagramie, ale już one same dostarczą naprawdę sporej dawki angielskiego na co dzień.
Jeśli nie wiecie, jak z tego korzystać, polecam lekturę Jak oswoić angielski.
Jeśli jakieś wyrażenie, które usłyszycie lub przeczytacie, Was zaintryguje, podzielcie się nim na fanpage’u lub w grupie Piktumi na Facebooku.
W kolejnych wpisach polecę inne źródła darmowego angielskiego.

Zdjęcia udostępnione na podstawie licencji  Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic z następujących źródeł:

Hilaria i Alec Baldwin:

Joella Marano from Manhattan, NY [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hilaria_Thomas_and_Alec_Baldwin_@_Tony_Bennett_Birthday_Gala.jpg

Michelle Pfeiffer:

Jeremiah Christopher [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Michelle_Pfeiffer_2007.jpg

Victoria Beckham:

LGEPR [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Victoria_Beckham_2010.jpg

Kerry Ellis:

Kerry Ellis [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kerry_Ellis_Photo.jpg

Reese Witherspoon:

Mingle MediaTV at https://www.flickr.com/photos/minglemediatv

Kate Hudson:

tanka v from roma, Italia [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kate_Hudson_(8033413872)_(cropped).jpg

Will Smith:

Gage Skidmore [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Will_Smith_by_Gage_Skidmore.jpg

Jason Momoa:

Gage Skidmore [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jason_Momoa_by_Gage_Skidmore.jpg

Russell Brand:

Eva Rinaldi [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Russell_Brand_Arthur_Premier_mike.jpg

Categories: Blog